دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه / توسعه و توانمندسازی بین المللی منابع / گزارش سفر های داخلی و خارجی مدیریت امور بین الملل / گزارش حضور دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در نمایشگاه توانمندی های دانشگاه های ایران

 

گزارش حضور دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در نمایشگاه توانمندی های دانشگاه های ایران درتاریخ 28 و 29 آذر 97

 

   دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به عنوان قطب آموزشی غرب کشور هم اکنونمیزبان 235 دانشجوی غیر ایرانی عمدتاً از اقلیم کردستان عراق می باشد که در رشته های مختلف تحصیلی ازجمله پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و...  در حال تحصیل می باشند.با توجه به موقعیت ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک استان کرمانشاه،هم جواری و مرز مشترک و همچنین اشتراکات فرهنگی و زبانی با استان های شمالی عراق، نیاز به گسترش روابط و همکاری های علمی و بین دانشگاهی با کشور عراق بیش از پیش احساس می شود. لذا بعد از هماهنگی های صورت گرفته با وزارت متبوع و با توجه به دعوت از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از طرف هر دو وزارت بهداشت و علوم و نیز سرکنسولگری ایران در اربیل برای شرکت در نمایشگاه توانمندیهای دانشگاه های ایران جناب آقای دکتر حبیب احمدی،  نماینده این دانشگاه در اقلیم کردستان و مسئول شعبه سلیمانیه دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، مجوز سفر نماینده این دانشگاه به اقلیم کردستان عراق با موضوع شرکت در این نمایشگاه صادر شد.

    نمایشگاه معرفی توانمندیهای بیش از سی دانشگاه جمهوری اسلامی ایران در اربیل در تاریخ ۲۸ و ۲۹ آذرماه سال جاری با همت سرکنسولگری ایران در اربیل و نیز وزارت علوم ایران، برگزار گردید.

*دکتر داودی نماینده وزارت علوم در نمایشگاه

 

نماینده دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در شب 27 ام آذرماه 97 با اتوبوس تا مرز تمرچین واقع در پیرانشهر حرکت کرده و سحرگاه 28 آذر از مرز زمینی فوق الذکر وارد اقلیم گشته و به محل نمایشگاه رسیدند.

 

درمراسم افتتاحیه جناب آقای یوسف گوران وزیر آموزش عالی اقلیم کردستان و سرکنسول کشورمان جناب آقای عبادی و جناب آقای دکتر احمد دزایی رئیس دانشگاه صلاح الدین اربیل همچنین دکتر علیزاده نماینده وزیر علوم و تحقیقات ایران سخنرانی نموده و از ظرفیت‌های موجود و رتبه بالای علمی دانشگاهی ایران در جهان و توانمندیهای علمی که در برخی علوم جزو ده کشور برتر جهان هستیم سخنرانی نمودند و برگزاری این نمایشگاه را فرصت بسیار مناسبی برای روابط دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق توصیف نمودند و خواستار فعالیت در سطوح علمی و تحقیقاتی گسترده با دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران شدند .

   در سالن مرکز روشنفکری دانشگاه صلاح الدین ایوبی اربیل، که برای این نمایشگاه تخصیص داده شده بود، ۳۳ جایگاه برای دانشگاه های شرکت کننده تخصیص داده شده بود، و از این بین سه دانشگاه شرکت کننده علوم پزشکی و بقیه غیر پزشکی بودند. دانشگاهای علوم پزشکی کرمانشاه، زنجان و تهران در این نمایشگاه شرکت نموده بودند.

 

*بازدید آقای زارعی مسول امور اقتصادی کنسولگری اربیل از میز دانشگاه

 

  در روز اول بعد از افتتاحیه، دانشجویان و تعدادی از اعضاء هیئت علمی دانشگاهای مختلف اقلیم کردستان و گروه های مختلفی از مردم عراق که خود یا فرزندانشان مایل به تحصیل در ایران بودند از جایگاه ها دیدن نمودند، پایان نمایشگاه در روز اول ساعت پنج عصر به وقت محلی بود و بعد از اتمام نمایشگاه سرکنسول محترم اربیل جناب آقای عبادی از جایگاها مجددا بازدید نمودند و در سالن جداگانه ای با شرکت کنندگان به بحث و گفتگو نشستند و بعد از آن برای صرف شام کلیه افراد مهمان دانشگاه صلاح الدین بودند.

 

*دکتر سلیم زنگنه رئیس بورد کوردستانی

 

  روز دوم نمایشگاه از ساعت ۹ صبح تا پنج عصر به طول انجامید، در ابن روز دانشگاه ها شرکت کننده در نمایشگاه برای دیدار از دانشگاه ها و مراکز مورد نظر کسولگری اربیل با هماهنگی این کنسولگری دیدارهایی داشتند که بعضا منجر به انعقاد تفاهمنامه نیز گردید.

 

*دیدار نمایندگان دانشگاه خصوصی قلم از میز دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

 

نمایندگان هر سه دانشگاه علوم پزشکی با هماهنگی کنسولگری بعد از صرف ناهار از دانشگاه خصوصی تیسک (نور) دیدن نمودند که دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه رایزنی هایی جهت تهیه متن اولیه تفاهمنامه با این دانشگاه را انجام دادند.  

  
بعد از اتمام نمایشگاه، کلیه شرکت کنندگان برای شام مهمان دانشگاه تیشک بودند بعد از مراجعت از شام، در لابی مهمانسرای دانشگاه لاح الدین جلسه ای با حضور اعضایی کنسولگری اربیل و و نمایندگان وزارت تشکیل گردید.

 

 

* جلسه پایانی با حضور سرکنسول جناب آقای عبادی و نمایندگان دانشگاهای کرمانشاه، تهران، کردستان، و مدیر مسول نشریه دو زبانه جام کوردی